Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
 • ATSEP Dereceleri ve Düzeyleri için yenileme/tazeleme eğitimi ve sınavı yapılacakmı?
  • ATSEP Yönetmeliğinin "Mesleki yeterlilik ve deneyimlerinin korunması" başlığı altında MADDE 16'da "c)Periyodik olarak bilgi tazeleme ve acil durum eğitimlerine alınmalarına sağlamaktan" hükmüyle, CNS/ATM teknik hizmet sağlayıcı kuruluşlar kendi lisanslı personellerine periyodik olarak tazeleme eğitimi verilmesini   zorunlu tutmaktadır.

   Ayrıca, Lisanslı personelin kesintisiz 180 gün aktif çalışmadan uzak kalma durumunda da (ücretsiz izin alma, askerlik, çok uzun süreli rapor vb durumlarda) tazeleme eğitimi verilmesi zorunlu tutulmaktadır.

   Lisanslı personelin, mesleki yetersiziliğin tespit edilmesi veya çok ciddi emniyet olayına veya kazaya sebebiyet vermesi durumlarında ilgilinin hizmete devamına izin verilmez, Lisansı askıya alınır, tazeleme eğitimi alarak başarılı olduktan sonra tekrar Lisanslı olarak işine devam eder. 

 • ATSEP Sağlık Muayenesi
  • 28 Ağustos 2010 tarihli ve 27686 sayılı Resmi Gazete ile revize edilen "Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği (SHY-5)" gereği olarak, ATSEP lisansı almak için başvuracak personelin, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek bir durumu olmadığını tam teşekküllü hastanelerden alacakları ve "ATSEP olmaya elverişlidir" ifadesini taşıyan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekmektedir. Alınan sağlık kurulu raporları azami 3 yıl geçerliliğe sahiptir. 

 • ATSEP İşbaşı Eğitmeni
  • ATSEP lisanslı bir personelin işbaşı eğitmeni olarak görevlendirilebilmesi için, eğitim vereceği derece ile ilgili olarak en az B düzeyinde yetkiye sahip olması ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olması gerekmektedir.

 • ATSEP Eğitmeni
  • Yüksek öğretim kurumlarının havacılık elektrik-elektroniği ve elektronik temel teori ve laboratuvar derslerini yürüten öğretim elemanları ile CNS/ATM teknik hizmet sağlayıcı kuruluş tarafından; en az 4 yıl süreli yüksek okul mezunu ATSEP lisanslı olarak çalışmış, pedagojik formasyonu olan veya eğitmen sertifikasına sahip personel, teorik ve pratik eğitimler için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün onayının ardından ATSEP eğitmeni olarak görevlendirilir.

 
SORUNUZU GÖNDERİN
Adınız Soyadınız
Telefonunuz
e-Posta Adresiniz
Sorunuz
 
Web Tasarım