Anasayfa > Makaleler > NGAP
NGAP
Tarih: 05/11/2014
   Taesa
  Yazarın Diğer MakaleleriNGAP (Next Generation of Aviation Professionals)

 

         Değerli Meslektaşlarımız;

         Bu yazıda sizlere ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) ‘nun bir girişimi olan NGAP’ten bahsedeceğiz.  NGAP’in (Next Generation of Aviation Professionals)  açılımını Türkçe olarak ‘bir sonraki nesil havacılık uzmanları’ olarak çevirebiliriz. Peki ne anlama geliyor bu? Bir sonraki nesil olarak ne denmek isteniyor? Bu yazıda bu girişimi inceleyip, ATSEPler olarak hangi aşamalara gelebileceğimizi analiz edeceğiz.

         1-4 Mart 2010 tarihleri arasında düzenlenen ilk NGAP sempozyumu ile tohumları atılan bu girişimin amacı; değişmekte ve gelişmekte olan havacılık sektörünün, bütün dünya üzerinde her türlü ihtiyacına cevap verebilecek havacılık uzmanları yetiştirmektir. Bilindiği gibi teknoloji hızına yetişilemeyecek bir ivmeyle gelişmekte, havacılık sektörü de paralel olarak aynı ivme ile gelişmektedir.  Mevcut havacılık uzmanlarının büyük bir kısmının kısa bir zaman periyodu içinde emekli olacağının öngörülmesi, böylesine büyük sektörün tecrübe olarak kısıtlı kişilerce devam ettirileceği anlamına gelmektedir. İşte tecrübe sıkıntısını verimli, yeterli ve standart bir eğitim ile kompanse etme ihtiyacı doğmuştur. Dolayısıyla bir sonraki nesil havacılık uzmanlarının nasıl olması gerektiği bir gündem maddesi olmuştur.

         3-4 Aralık 2014 tarihlerinde yine Kanada’nın Montreal şehrinde 2. NGAP sempozyumu düzenlenecektir. Bu sempozyumda kilit konular tartışılacak, ATCO ve ATSEP Workshopu yapılacak, Standard bir eğitim olması konuları görüşülecektir. IFATSEA, güçlü bir ekip ile katılım gösterecektir. Artık neredeyse bütün dünya havacılık organizasyonlarının inkar edemeyeceği duruma gelen ATSEPlerin önemi,  bu sempozyum ve bu yeni  girişim ile daha da artacaktır. Havacılık sektöründeki  roller, yapılanmaya gidecek ve ATSEPler bu değişim ile beraber  vazgeçilmez bir konuma gelecektir. Süreç bunu göstermektedir. TAESA olarak da bu konunun her dakikasında takipçisi olacağız.

         Derneğimiz Mali Sekreteri  Samet ÖZEN, Roma’da yapılan 44. IFATSEA Genel Kurulunda ‘ICAO Sub-Committee’ sine üye olarak seçilmiş ve NGAP Çalışma Grubunun doğal üyesi olmuştur. Rollerin yeniden yazılacağı bu girişimde, biz de trenin ilk sıralarından yerimizi ayırtmış bulunuyoruz. Konu ile ilgili gelişmeler bundan sonra da web sitemiz üzerinden siz değerli üyelerle paylaşılacaktır.

Esen Kalın

TAESA YK

Bu içerik 1252 defa görüntülendi.
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
Yorumlarınız, editörlerimizin onayından hemen sonra yayınlanacaktır.
 
 
Web Tasarım